TÜSAYDER: Endüstri 4.0’ı Yakalamak İçin Milli Üreticileri Destekleyeceğiz

Satın alma Profesyonelleri ve Yöneticileri Derneği (TÜSAYDER) tarafından İstanbul’da gerçekleştirilen VII. Satın alma ve Tedarik Yönetimi Zirvesi’nde Türkiye’nin önde gelen satın alma yöneticileri aynı çatı altında buluştu. Zirveye 550 satın alma yöneticisi katıldı TÜSAYDER Başkanı Gürkan Hüryılmaz, zirve sonrası yaptığı değerlendirmede, satın alma yöneticilerinin “Milli Satın alma 4.0”ı geleceğe taşımak için aynı görüşü paylaştığını söyledi. Buna göre Türkiye’nin Endüstri 4.0’ı yakalamak için milliüreticileri destekleyeceğini belirten Başkan Hüryılmaz, “Ayrıca, önce milli üreticilerden satın alma yapılması konusunda hem fikir olan yöneticiler, dış ticaret açığını dış ticaret fazlasına çevirmeyi hedefliyor. Şunu belirtmek isteriz ki ülkemizde üretim yapan uluslararası firmaları da milli olarak gördüğümüz için yurtdışı firmaların ülkemize yatırım yapmaları için de TÜSAYDER çatısı altında baskı oluşturacağız” dedi.İthalat kalemlerini azaltıp, yerlileştirmeye odaklanıyoruzTürkiye’nin satın alma sürecinde en büyük payı özel sektörde petrol ve doğalgaz kapsam dışı tutulduğunda yüzde 17,67 ile Otomotiv ve Yan sanayi sektörünün aldığını belirten Hüryılmaz, şöyle devam etti: “Bunu yüzde 13,27 ile Çelik Endüstrisi,yüzde 9,84 ile Gıda Ürünleri, yüzde 8.84 ile Kimyevi Ürünler ve yüzde 7,60 ile Beyaz-Eşya ve Yan sanayi sektörü takipediyor. TÜSAYDER olarak Milli Satın alma 4.0 kapsamında ithalat kalemlerinin azaltılarak, yerlileştirmesine odaklanıyoruz.Bu kapsamda değerlendirdiğimizde, satın almaların neredeyse yarısının 5 kalemde toplandığını görünüyoruz.Bu kalemlerin sırasıyla; yüzde 15,97 ile madeni yağlar, yüzde 13,05 ile makine-ekipman, yüzde 11,57 ile demir-çelik, yüzde 7,14 ile plastik-kauçuk, ve yüzde 2,28 ile ölçü aletleri olduğu görülüyor.” TÜSAYDER olarak, meslek standartlarını dünyadaki uygulamaları inceleyerek ATO ile birlikte oluşturarak MYK’a sunduklarını kaydeden Başkan Hüryılmaz, "Ayrıca milli satın alma bilincinin Türkiye’ye yerleşmesi için büyük emek harcıyoruz. TÜSAYDER olarak ürün yerlileştirme çalışmalarına büyük önem ve destek veriyoruz. Ancak, milli global markalarımızı yaratamadığımız sürece bu sorunu kaynağından çözmüş olamayacağız. Kısaca, milli fasondan milli markalara doğru dönmeliyiz” şeklinde konuştu.

Firmalarda satın almada çalışan sayısı dünya geneline göre yetersiz Hammaddede yurtdışı bağımlılığının devam ettiğini hatırlatan Başkan Hüryılmaz, “Sektörün bir sorunu da ülkemizdeki firmalarda satın almada çalışan sayısının yetersiz oluşu. Dünyadaki şirketlere baktığımızda, her 100 çalışan başına ortalama 1,75 satın alma çalışanı düşerken, bu oran ülkemizde her 100 çalışan başına ortalama 1,08 olarak karşımıza çıkıyor. Sonuç olarak, satın alma birimlerindeki çalışan sayısının artması ile şirketlerin karlılığında da artışlar görülecek” diye konuştu.

Yazılım & Tasarım OMEDYA
Websitemizde sağlanan hizmetlerin iyileştirilmesi ve en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Gizlilik politikamızı okuyun.
Tamam