İhracatçı Üç Katı Kadar Borçlanabilecek

Geçtiğimiz günlerde açıklanan döviz geliri olmayan küçük işletmelerin dövizle borçlanmasına yasak getirilmesine yönelik uygulamanın detayları netleşiyor. Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, ihracatı olmayan, kur riskini yönetemeyecek küçük firmaların dövizle borçlanmasına izin vermeyeceklerini belirterek, “Makine teçhizat için dövizle borçlanmaya bir istisna olarak izin vereceğiz. İhracatçı, son 3 yılın ortalama ihracatının 3 katı kadar isterse borçlanabilecek.Kamunun döviz cinsi garanti ettiği projelerde de istisna veririz.” dedi.

TRT Haber’de katıldığı programda, gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Şimşek, şirketlerin geliri hangi cinstense o cinsten borçlanması gerektiğini vurgulayarak, ortak bulmak ve borsaya açılmanın da iyi birer seçenek olacağını ve gelecek parayla şirketlerin büyütülebileceğini aktardı. Şimşek, dövizle borçlanmada artık kuralların konulması gerektiğini belirterek, dövizle borçlanmada yatırıma, ihracata, yap-işlet devret modeliyle döviz cinsinden fiyatlanan projelere istisna getireceklerini anlattı.

İhracatı olmayan, kur riskini yönetemeyecek küçük firmaların dövizle borçlanmasına izin vermeyeceklerini dile getiren Şimşek, “Büyüklere de ya ihracatçı olma kapasitesine göre oran belirleyeceğiz ya da diyeceğiz ki git kendine sigorta al.Kendini sigortala. Finans piyasalarında kur hareketlerine karşı bir anlamda hedge, yani korumaya al diyeceğiz” şeklinde konuştu.TL’deki kayıp şirketlerin döviz talebinden kaynaklandı Şimşek, Türkiye’de 25 bin firmanın döviz yükümlülüğü olduğunu hatırlatarak, bu firmaların 2 bininin toplam döviz borçlarının yüzde 84’üne tekabül ettiğini dile getirdi. “Bunlara daha sofistike kurallar getireceğiz” diyen Şimşek, söz konusu düzenlemenin detaylarına yönelik şu bilgileri verdi: “İhracatlarının üç katı kadar borçlanmalarına izin vereceğiz. Borçlanmak istiyorsa, gidip kendisini korumaya almasını isteyeceğiz. Geriye kalan 23 bin firma, döviz yükümlülüklerinin yüzde 16’sına tekabül ediyor ama bunlar kur riskini yönetmeyi bilmiyor.

Panik oluyorlar. Son dönemde yaşadığımız liradaki değer kaybı, kısmen şirketlerin bu türden döviz talebinden kaynaklanıyor. Onların bu hareketleri enflasyona yol açıyor. Biz, kurallar getireceğiz. Bunun çalışması da tamamlandı. Kimse istismar etmesin. Makine teçhizat için dövizle borçlanmaya bir istisna olarak izin vereceğiz. İhracatçı, son 3 yılın ortalama ihracatının 3 katı kadar isterse borçlanabilecek. Kamunun döviz cinsi garanti ettiği geliri akışı varsa, o projelerde de istisna veririz ama küçük olacaksın, kur riskini yönetemeyeceksin, ihracatçı da olmayacaksın... içeride ufak tefek ticaret için dövizle borçlanması Türkiye’nin menfaatine değil. O firma açısından da iyi değil. Mevcut stoka da karışmayacağız. Şu anda bir borç stoku var. Bundan sonra yapılacak borçlanmalarda birtakım kurallar getireceğiz.” "Hava güneşliyken tamirat yapmak lazım"

Kurda son dönemde yaşanan dalgalanmanın pek çok faktörden kaynaklandığını da ifade eden Şimşek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ama şuna inanıyorum, en kötüsü geride kaldı. Bunu daha önce de söyledim. Büyüme açısından da söyledim.Türkiye tekrar güçlü şekilde büyüme patikasına oturdu. Reform yapıyoruz. Türkiye’yi şoklara karşı dirençli hale getirecek, bünyeyi güçlendirecek reform zamanı.Şimdi reform zamanı. Hava güneşliyken, şartlar uygunken tamiratları yapmak lazım. Evin bacasında sıkıntı varsa onu kışın tamir etmemek lazım. Şu anda iyi dönemdeyiz. Güçlü büyüme var, güçlü istihdam var.” Şimşek, yatırımların büyük bölümünün inşaat alanında olduğuna ancak daha çok makine ve teçhizat alanına yapılması gerektiğine işaret ederek, yatırımlardaki kalite sorununu çözmek için teşvik sistemini gözden geçirdiklerini, vergi sistemini de gözden geçireceklerini söyledi.

Şimşek, kamuda çalışan taşeron çalışanlara ilişkin düzenlemeye kamu iktisadi teşebbüslerinin (KİT) dahil edilip edilmeyeceğiyle ilgili, “KİT’lerin girmesi son derece yanlış olur. Örneğin Türkiye Petrolleri kiminle rekabet ediyor? Hepsi özel şirketler; BP, Shell ile rekabet ediyor. İstihdamda esnekliğin olduğu firmalarla rekabet ediyor. Nasıl rekabet edecek? KİT’lerin hepsi benzer kapsamda. Sonuçta bunlar şirket. Bunlara ilave yükler empoze ettiğiniz zaman 80 milyonun cebinden çıkar” değerlendirmesinde bulundu. Almanya başta olmak üzere Avrupa Birliği (AB) ile ilişkilerin tekrar rayına girdiğine işaret eden Şimşek, İngiltere ile ilişkileri daha da geliştirmek istediklerini belirterek, “İngiltere ile Avrupa dan çıktıkları gün bir anlaşma yapmak istiyoruz. İlişkilerin aynı düzeyde güçlü şekilde devamını istiyoruz. Görüşmeler var” dedi.

Yazılım & Tasarım OMEDYA
Websitemizde sağlanan hizmetlerin iyileştirilmesi ve en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Gizlilik politikamızı okuyun.
Tamam