Hurda Fiyatları

Türkiye’de Baltık Çıkışlı Hurda Fiyatları CFR 350$/ton Seviyesini Geçti

Türkiye hurda piyasasında hurda alımlarının devam ettiği, pek çok alım bağlantısının gerçekleştiği ve Baltık çıkışlı hurda fiyatlarının cfr 350 $/ton seviyesini geçtiği belirtiliyor.

Güçlü talep ile birlikte fiyatların yükseldiği, İzmir’de yerleşik bir firmanın Baltık çıkışlı HMS 1&2 (80:20) kalite hurda için cfr 352 $/ton ödemeyi kabul ettiği, sevkiyatının 15 Şubat 2018 tarihine kadar gerçekleşmesinin beklendiği bildiriliyor.

Ocak sevkiyatlı hurda alımlarının devam ettiği ve aynı alıcının Rusya ve Litvanya’da yerleşik tedarikçiler ile alım bağlantıları yaptığı, her iki bağlantıda da HMS 1&2 (80:20) kalite hurdanın cfr 349 $/tondan el değiştirdiği, daha önce aynı kalite hurdanın fiyatının cfr 343.5 $/ton seviyesinde bulunduğu ifade ediliyor.

İskenderun’da yerleşik iki üreticinin ABD’den cfr 345 $/ton seviyesinden hurda alımı yaptıkları, ancak söz konusu bağlantıların haftanın ilk yarısında gerçekleşmesi ve tekliflerin o zamandan bu yana yükselmesi nedeniyle artık söz konusu fiyat seviyesinin çalışılabilir olmadığı kaydediliyor.

Diğer taraftan İskenderun ve Marmara’da yerleşik çelik üreticilerinin Avrupa çıkışlı hurda alımı yaptıkları, üreticilerin sırasıyla cfr 350 $/ton, cfr 348.5 $/ton ve cfr 345.5 $/ton ortalama fiyatından karışık hurda kargosu satın aldıkları rapor ediliyor.

Bu arada Azak-Karadeniz havzasında da ticari faaliyetlerin canlandığı, Romanya ve Bulgaristan çıkışlı HMS 1&2 (80:20)’nin cfr Türkiye 328-329 $/ton aralığından el değiştirdiği, Romanya çıkışlı HMS 1&2 (90:10) kalite hurdanın ise cfr 332 $/tondan satışının gerçekleştiği belirtiliyor. Türkiye’de yerleşik firmaların yakın zamanda toplamda 250.000 ton hurda alımı gerçekleştirdikleri vurgulanıyor

Yazılım & Tasarım OMEDYA
Websitemizde sağlanan hizmetlerin iyileştirilmesi ve en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Gizlilik politikamızı okuyun.
Tamam