Çin, 2017 Yılında En Çok HRC İhraç Etti

Bu yıl Çin’in çelik ihracatının keskin bir şekilde düştüğü, ancak HRC’nin en çok ihraç edilen ürünlerden biri olmaya devam ettiği bildiriliyor.

Ocak-Ekim döneminde Çin’in HRC ihracatı % 8.7 oranında azalışla 11.5 milyon ton seviyesinde gerçekleşirken, toplam çelik ihracatının % 30.4 seviyesinde düştüğü, buna ek olarak Çinli tedarikçilerin, iç piyasada oldukça yüksek seviyedeki fiyatlar nedeniyle uluslararası kütük piyasasındaki paylarının neredeyse tamamını kaybettikleri, bunun sonucunda da İran, Rusya, Hindistan, Tayland, Vietnam ve Orta Doğu’da faaliyet gösteren başka satıcılar gibi birçok yeni tedarikçinin piyasada varlık göstermeye başladığı ifade ediliyor.

Diğer taraftan HRC piyasasındaki rekabetin daha düşük olması sebebiyle Çinli tedarikçilerin ihracatı nispeten yüksek seviyelerde tutabildikleri, hatta Güney Kore’nin Çin’den yaptığı HRC ithalatının % 7 artışla 3 milyon ton seviyesine ulaştığı ve böylece Çin için en büyük satış piyasası haline geldiği kaydediliyor.

Geçtiğimiz yıl Çin çıkışlı HRC’nin en büyük alıcısının Vietnam olduğu, ancak söz konusu ülkenin Çin’den alımlarının % 18 oranında (637.000 ton) azalışla 2.9 milyon

ton seviyesine gerilediği, iki büyük tedarikçi Hindistan ve Rusya’nın, Çin’e kıyasla daha cazip fiyat teklifleri vermeleri nedeniyle Vietnam piyasasından pay aldıkları belirtiliyor.

Başlıca Çin çıkışlı HRC alıcılarından biri olan Pakistan’ın da Rusya, Ukrayna ve diğer alternatif tedarikçilere yöneldiği, Ocak-Ekim döneminde Çin’in söz konusu ülkeye ihracatının % 22 oranında azalışla 835.000 tonda kaldığı, bunun yanı sıra 2016 yılında en büyük dördüncü Çin menşeli HRC ithalatçısı konumundaki Hindistan’ın, alımlarını % 17 seviyesinde azalttığı bildiriliyor.

Öte yandan Bangladeş ve Şili gibi ülkelere yönelik sevkiyatların 2017 yılında sırasıyla % 150 ve % 69 gibi keskin bir artış gösterdiği, ancak söz konusu sevkiyatların miktar bakımından genel tabloyu değiştirecek kadar büyük olmadığı vurgulanıyor.

Yazılım & Tasarım OMEDYA
Websitemizde sağlanan hizmetlerin iyileştirilmesi ve en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Gizlilik politikamızı okuyun.
Tamam